Italy ISD bands perform spring concert Tuesday

Image:

The Italy Sixth Grade Band, Junior High Band and High School Band performed their annual spring concert Tuesday night in the George Scott Gymnasium.

The award-winning sixth grade band performed Power Rock arranged by Sweeney, Anasazi by Edmondson and The Banana Boat Song arranged by Story.

The sixth grade band recently captured all “ones” from the judges at a contest, the only sixth grade band in a school their size to receive the high marks.

The junior high band also captured sweepstakes at recent UIL competition. At the concert, they performed Courtlandt County Festival by Owens, Two Minute Symphony by Margolis and Funtango by Sharp.

The high school band performed Adrenaline Engines by Standridge, Black is the Color by Sheldon, Serengeti Dreams by Smith, Hymn for Band by Stuart and Ghost Fleet by Sheldon.

The junior high and high school bands combined to performing the final song of the evening Joy by Ticheli.

Perez, who began teaching at Italy six years ago, said the years at Italy have been a “true pleasure” as well as “a learning experience.”
He recognized the school administration, the school board members and band boosters and thanked them for their support this year.
The concert concluded with a video presentation recognizing senior students put together by Megan Buchanan.
During the evening, band directors Jesus Perez and Erica Miller presented awards to band members.

Sixth grade band members earning honors included:

Director’s Awards:

  • Hunter Morgan
  • Jenna Holden

Flourishing Gladiator Award

  • Nathan Gomez
  • Carlee Wafer

Seventh grade winners were:

Director’s Awards

  • Hunter Wood
  • Vanessa Cantu

Flourishing Gladiator Awards

  • Jacob Brooks
  • Blake Brewer

Eighth grade winners consisted of:

Director’s Awards

  • Lillie Perry
  • Angie Munoz

Flourishing Gladiator Awards

  • Jozie Perkins
  • Levi McBride
High school awards went to:

Director’s Awards

  • Timothy Fleming
  • Joe Mack Pitts
  • Whitney Wolaver

Flourishing Gladiator Awards

  • Zac Mercer
  • Ana Luna
  • Gus Allen
Outstanding Musicians included:
  • Stockard Smithwick (6th grade)
  • Elijah Garcia (7th grade)
  • Amber Mackovich (8th grade)
  • Noah Ramirez (7th grade)
  • Julissa Hernandez (8th grade)
  • Ashlyn Jacinto (8th grade)
  • Kaci Bales (8th grade)
  • Reagan Adams (9th grade)

6th grade Band

Flute:

Paige Cunningham
Zoe Hall 
Brycelen Richards

Antonia Salazar 
Jill Varner

Kristen Viator 
Carlee Wafer

Alto Saxophone:

Maegan Connor

Ty Hamilton

Tenor Saxophone:

Ray Cuevas

Clarinet:

Charisma Anderson
Noeli Garcia 
Marlen Hernandez 
Jenna Holden

Haley Jones 
T’Keyah Pace 
Annie Perry 
Caroline Pittman

Jennifer Ramirez 
Cade Roberts 
Ron Russell 
Angel Smith

Percussion:

Stockard Smithwick

Michael Wilson

Trumpet:

Colton Allen
D’Miracle Armstrong
Jose Garcia
Nathan Gomez

Garrett Janek
Peter Johnson
Austin Lowe

Kirby Nelson
Isaac Salcido
Andres Solis

Baritone:

Christopher Davila
Anthony Lusk

Byron Lusk

Tomi Newman

Trombone:

Emily Cunningham
Gary Escamilla
Hunter Morgan

Christopher Munoz
Joesan Ramirez
Clay Riddle

Lorena Rodriguez
Tylan Wallace

Tuba:

Ben Latimer

Kendrick Norwood

Manager:

Preston Hadley

7th grade Band

Flute:

Eryn Dalquest
Brooke DeBorde

Elizabeth Estrada
Elizabeth Garcia

Sarah Levy
Quintera Washington

Clarinet:

Vanessa Cantu

Kimberly Mata

Christy Murray

Bass Clarinet:

Blake Brewer

Alto Saxophone:

Michael Hughes

April Lusk

Tenor Saxophone:

Adrian Acevedo

Trumpet:

Eli Berkley
Joseph Celis
Fabian Cortez

Sierra Flowers
Elijah Garcia
Raven Harper

Isidro Perez
Elliott Worsham

Trombone:

Aaron Pittmon

De’vonteh Williams

Baritone:

Jacob Brooks

Austin Pittmon

Hunter Wood

Tuba:

David DeLaHoya

Percussion:

Noah Ramirez

8th grade Band

Flute:

Julissa Hernandez

Andrea Munoz R,C

Clarinet:

Kaci Bales
Kalicia Jackson

Amber Mackovich
Samantha Owens

Halee Turner

Alto Saxophone:

Brandon Connor

Zachary Lewis

Tenor Saxophone:

Levi McBride C

Trumpet:

Sarah Coleman
Amber Hooker C

Volley Jaynes

Ty Windham C

Trombone:

Ashlyn Jacinto

Damon Murdock

Jozie Perkins

Baritone:

Lillie Perry C
Jamie Robertson

Pedro Salazar

Hannah Washington C

Tuba:

Ryan Connor R, C

Jorge Galvan C

High School Band

Flute:

Julissa Hernandez
Kortnei Johnson

Morgan Junkin

Ana Luna

Oboe:

Alexis Sampley R, A

Clarinet:

Kaci Bales
K’Breona Davis C

Trevor Davis R, A

Laura Luna S

Baritone Saxophone:

Kyle Fortenberry

Alto Saxophone:

Meagan Buchanan S
Ethan Michael

Joe Mack Pitts C

Emily Stiles

Trumpet:

Reid Jacinto
Jordan Lemire

Juan Suaste
Tara Wallis

Madison Washington

French Horn:

Cruz Enriquez

Trombone:

Jorge Galvan
Nolan Griffith S
John Hughes

Ashlyn Jacinto
Zachary Latimer

Zac Mercer
Kelsey Nelson

Baritone:

Drenda Burk S

Jimesha Reed S

Hanna Washington C

Tuba:

Yonathan Davila
Timothy Fleming Jr.

Kevin Roldan

Justin Wood

Percussion:

Reagan Adams
Gus Allen
Kaytlyn Bales S

Brett Kirton C
Alex Minton-Felder
Madeline Pittman

Brenya Williams
Whitney Wolaver

The R stands for students who made All Region in UIL competition, the A is for students obtaining Area status in UIL Competition, the C is for students who qualified to perform in the Centex Honor bands and the S is for senior students. Some eighth grade students qualified last fall to be a part of the Gladiator Regiment Marching Band and that is why their names might be in two bands.

© Neotribune Inc.